Muzyczne pudełeczka czyli historia pozytywek

paź 29
Pozytywka wielowalkowa Baud_museum_mg_8542

Kiedyś tak popularne, jak dziś odtwarzacze mp3. Królowały w Europie przez prawie dwa wieki, by na przełomie XIX i XX wieku ustąpić miejsca gramofonom i kilku kolejnym wynalazkom. Teraz, w XXI wieku, wracają w wielkim Stylu.

Pierwsze wzmianki o pozytywkach historycy datują na IX wiek. Wtedy to w Bagdadzie braterskie trio perskich wynalazców o nazwisku Banū Mūsā skonstruowało pierwszy znany mechaniczny instrument muzyczny – organy napędzane wodą.

Kolejna wzmianka o pozytywkach datowana jest na XVI wiek. Wtedy to pewien pomysłowy flandryjski dzwonnik wynalazł mechanizm złożony z wałka opatrzonego zębami uderzającymi w umieszczone obok dzwonki.

W 1665 roku w Londynie Ahaseuerus Fromanteel skonstruował pierwszą pozytywkę, którą można było położyć na stole lub komodzie. Mechanizm opierał się również o wałek z zębami uderzający w dzwonki. Wałki jednak mogły być wymienne, przez co grały różne melodie.

Prawie sto lat później Jamex Cox, producent zegarków, pomniejszył mechanizm do wielu małych dzwoneczków. A w 1772 roku, w francuskim mieście Nancy, mechanizm dzwoneczków zastąpiony został metalowymi zębami.

Złotymi zgłoskami w historii pozytywek zapisał się francuz Pierre Jaquet-Drozd, który w 1775 roku zaprezentował na królewskim dworze Ludwika XVII i Marii Antoniny “Grającą Mariannę”. To urządzenie było nie tylko mechanicznym instrumentem, było również ruchomą figurą, jakiej do tej pory świat nie widział.

Ludzkich rozmiarów figura Marianny, grała na organach, które wyglądem przypominały pianino. Podczas, gdy jej ręce wygrywały nuty na klawiszach, nogi operowały pedałami. Urządzenie napędzane było sześcioma sprężynami, które pozwalały jej pracować przez prawie godzinę. Po całym występie Marianna kłaniała się widzom i słuchaczom.

Ten sam francuski wynalazca wraz ze swoim bratem w 1780 roku skonstruował słynnego śpiewającego w klatce ptaszka. Ptasi głos był tu imitowany przez organy z oddzielnymi piszczałkami do poszczególnych dźwięków.

W 1796 mechanizm francuzów został udoskonalony przez genewskiego zegarmistrza Antoine Favre. Zastąpił on dzwonki grzebieniem co pozwoliło na zróżnicowanie dźwięków w pozytywce. Od teraz, w pozytywkach można było wymieniać wałki i tym samym zamknąć w nich nie jedną melodię. Na początku Belle Epoque produkcją pozytywek zajęły się głównie znane ze swojej precyzji zakłady zegarmistrzowskie w Szwajcarii. Pierwotnie bowiem mechanizmy muzyczne umieszczano przede wszystkim w zegarkach kieszonkowych i tabakierach. Wraz jednak z postępem, w tym najbardziej odkrywczym wieku w historii ludzkości, pozytywki zyskiwały coraz większą autonomię stając się odrębnymi przedmiotami.

W roku 1885 nastąpił przełom w produkcji pozytywek poprzez umieszczenie w nich mechanizmu płytowego skonstruowanego przez Paula Lochmanna. Tak zbudowane urządzenie odniosło od razu bardzo duży sukces, ponieważ pozwalało na łatwe i częste zmiany muzyki. W latach 90. XIX wieku rozpoczęła się nawet ekspansja pozytywek na Amerykę, w której w ciągu 30 lat sprzedało się ich ponad sto tysięcy egzemplarzy. Pozytywki grały wtedy wszędzie, w parkach rozrywki, na dworach kolejowych czy w kawiarniach. Mechanizm pozytywek zaczęto montować do wielu przedmiotów codziennego użytku, a nawet do słynnych jaj Faberge.

Moda na pozytywki trwała do wybuchu wielkiego kryzysu ekonomicznego w Ameryce, czyli do lat 20. XX w. Późniejsze wynalezienie gramofonu, a także rozwój radia przyczynił się do spadku ich popularności.

Teraz pozytywki uchodzą za produkt unikatowy wręcz luksusowy, który nadal montowany jest w wielu różnych obudowach. Do najpopularniejszych należą szkatułki, ze względu na swoją użyteczność, oraz karuzele, z którymi chyba najczęściej kojarzymy pozytywki.

Co to jest pozytywka?

Pozytywka to instrument muzyczny, szczególnie popularny w XIX wieku. Wydaje dźwięki za pomocą zaczepiania metalowymi wypustkami umieszczonymi na obrotowym wale o zęby odpowiednio nastrojonego metalowego grzebienia.

kamagra jelly tramadol in canada over the counter slumber sleeping tablets hgh for sale

bodybuilder suhas khamkar mia sand foods for bodybuilding bulking
_Qu_ es el F_sicoculturismo clomifeno precio o bodybuilding? – MT
http://steroids-usa.net/ more protein steroids-usa.net
Halloween Terror: 47 Bodybuilding Fashion Images From The 1980s test cypionate post cycle therapy Arnold Schwarzenegger Pro Bodybuilding Profile

About the Author,