Słowiańska muzyka na piedestale!

lip 16
sp

Oscypek zamiast hamburgera, słowiańskie melodie zamiast muzyki klubowej. Mieszczuchy znużone wielkomiejskim życiem coraz częściej z sentymentem spoglądają w kierunku folkloru i regionalnych tradycji.

Hip-hop na słowiańską nutę. Do tradycji ludowej sięgają także muzycy. Pierwsze miejsce a Oficjalnej Liście Sprzedaży płyt muzycznych w Polsce zajmuje produkcja „Równonoc – słowiańska dusza”. Jej twórcą jest producent muzyczny Donatan, znany ze współpracy z muzykami hip-hopowymi. Na krążku pojawia się czołówka polskich raperów, jak Pezet, Tede, Sokół czy 3W. Utwory wyprodukowane przez Donatana łączą ze sobą hip-hop z tradycyjną muzyką słowiańską. Album powstawał dwa lata, a za stronę instrumentalną odpowiadał zespół folkowy Percival.

Ludzie potrzebują korzeni.  Moda na etniczność czy sięganie do tradycji w zglobalizowanym świecie nie jest niczym zaskakującym – wyjaśnia serwisowi naTemat.pl Wojciech Połeć, socjolog wsi z SGGW. – Ludzie chcą mieć poczucie ciągłości, dlatego sięgają po muzykę etniczną i tradycyjne jedzenie – mówi.

Według niego kultura polska to mieszanka tradycji ludowej z tradycją szlachecką. Większość Polaków ma bowiem korzenie wywodzące się ze wsi czy szlachty zaściankowej. Przyznaje jednak, że na całym świecie obserwuje się zainteresowanie etnicznością i powrót do tradycji regionalnych. – W kulturze w pewnym momencie sięgamy do źródeł. Poszukujemy nowości, a jednocześnie szukamy zakorzenienia – dodaje.

Zdrowiej i smaczniej. Dlaczego mieszczuchy zasmakowały w regionalnych specjałach? – Tradycyjne produkty są zdrowsze i smaczniejsze. Kura kupiona na targu smakuje inaczej niż ta z supermarketu – tłumaczy naTemat.pl Piotr Bikont, smakosz kulinarny. Według niego w kuchni, tak jak w wielu innych dziedzinach życia panują mody. Przypomina, że po 89 r. Polacy rzucili się na produkty zagraniczne, do tej pory niedostępne w sklepach. Lata 90-te to okres popularności kuchni „fusion”, która łączyła różne smaki. Obecnie klienci chętnie sięgają po produkty i potrawy regionalne.

deckadrolone ephedrine kopen anavar results purepeptide buy clenbuterol trenbolone before and after kamagra

About the Author,