Tak daleko a jednak tak blisko… Muzyczna Norwegia!

paź 2
Norwegia-flaga

 

W odróżnieniu od wielu innych krajów Europy, Norwegia szczyci się nieprzerwaną tradycją muzyki ludowej. Jako że muzyka ludowa była nieustannie przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie było potrzeby wznawiania tej tradycji. Jednak z czasem zmieniły się płaszczyzny, na których prezentowana była tego typu muzyka. W ciągu ostatnich 10 – 15 lat zwiększył się poziom profesjonalizmu, a obecnie społeczność norweskich muzyków ludowych tworzy wielu świetnie wyszkolonych młodych wykonawców.

Norweska muzyka ludowa, zarówno wokalna, jak i instrumentalna, jest zwykle wykonywana przez solistów. Muzyka instrumentalna jest grywana na zwykłych skrzypcach lub skrzypcach z Hardanger zwanych hardingfele, które są uznawane za narodowy instrument Norwegii. Hardingfele to skrzypce wyposażone w dodatkowy zestaw czterech lub pięciu strun, umieszczonych pod strunami właściwymi. Są one pięknie dekorowane i wykonywane nieco odmiennie od zwykłych skrzypiec. Eksperci nie są zgodni w kwestii, czy skrzypce hardingfele wywodzą się od zwykłych skrzypiec czy średniowiecznych instrumentów strunowych. Do pozostałych tradycyjnych instrumentów wykorzystywanych w norweskiej muzyce ludowej należy drumla (munnharpe), różnego rodzaju flety i fujarki, róg barani (bukkehorn), róg drewniany (lur) i norweska cytra (langeleik). Niektóre z tych instrumentów mają już wielowiekową historię. Choć zasadniczo norweska muzyka ludowa jest bardzo stara, spora część repertuaru pochodzi z XIX wieku. Repertuar instrumentalny jest zwykle podzielony na bliższe współczesności rodzaje tradycyjnej muzyki tanecznej znajdującej się pod wpływem środkowoeuropejskim (gammaldans), takie jak walce, reinlendery (norweska odmiana schottische) czy polki oraz starsze rodzaje (bygdedans), na przykład springar, gangar i lyarslått (znane w świecie pod norweskimi nazwami). Wykorzystanie dodatkowych strun w tradycyjnych skrzypcach hardingfele w powiązaniu z dużą liczbą strojeń daje ich brzmieniu niezwykłe bogactwo tonalnej harmonii. Wielu norweskich kompozytorów, w tym sławny Edvard Grieg, czerpało natchnienie z tej właśnie muzyki.

Każdego roku organizowane są dwa ogólnokrajowe konkursy: Krajowy Festiwal Ludowej Muzyki Tanecznej w dziedzinie gammeldans oraz Krajowy Konkurs Muzyki Tradycyjnej w dziedzinie bygdedans, obejmujący grę na skrzypcach, tradycyjne śpiewanie, tańce ludowe i sztukę gry na dawnych instrumentach ludowych. Do pozostałych wydarzeń muzycznych, które przyciągają muzyków ludowych i miłośników tej muzyki należą: Festiwal Muzyki Ludowej w Førde, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej w Bø w regionie Telemark oraz Festival im. Jørna Hilme’go w Valdres.

 

 

 

 

 

 

peptides bodybuilding levitra uk omnitrope pen cenforce 200 priligy generico

best bodybuilding suppliments lose 10 pounds in 3 days home bodybuilding workouts
Taiwanese Can Now Buy Bitcoin at over 5000 Convenience Stores, Including Hi-Life and OK Mart bitcoin mining for noobs How and where to buy bitcoin in the UK – MoneyWeek
Levitra for ED treatment levitra 20mg Levitra Erectile Dysfunction Mechanism Buy Online Pharmacy Pills

About the Author,